Jau žinomi tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ laureatai
Šarūnė Žygienė Segė Ruduo, 2020. Emalis, auksas, sidabras, varis. 3,8 x 3,7 cm
Vilnius jau seniai įsitvirtino emalio meno sostinių žemėlapyje, kurį šiemet pažymi svarbus įvykis – aštuntoji tarptautinė emalio bienalė „Vilnius 2020“. Iki švenčių likus porai dienų, šiandien, vertinimo komisija paskelbė bienalės laureatus, atrinktus iš 30 dalyvių darbų, kuriuos visi gyvai galės pamatyti pasibaigus karantinui.
18-ka metų veiklą vykdanti galerija „Meno niša“ pirmą bienalę surengė 2005 m., ir per penkiolika metų Vilnius tapo ryškiu emalio meno centru, atpažįstamu ir žinomu tarp Rytų ir Vakarų Europos sostinių, emalio meno profesionalų ir gerbėjų.
Pasak galerijos „Meno niša“ vadovės Dianos Stomienės, didelis pasiekimas, kad pandemijos kontekste, bienalė apskritai buvo organizuojama, leidžiamas katalogas, taip toliau populiarinamas emalio menas ir kūrėjai: „Nuo pat pradžios, emalio meno bienalėje „Vilnius” dalyvavo šimtai emalio meno menininkų iš daugiau nei 30 įvairių pasaulio šalių bei žemynų”. Ilgametė bienalės kuratorė, garsi juvelyrė Marytė Dominaitė taip pat pabrėžė, kad tarptautinė emalio bienalė garsina Vilniaus miestą ir Auksakalių cechą, kuris šiemet mini 525 m. įkūrimo metines.
Neringa Poškutė-Jukumienė. Nuojauta II, iš serijos „Ribos“, 2020. Juvelyrinis emails, varis, kitos medžiagos, 40 x 60 cm, nuotr. Vidmantas Ilčiukas
Dalyvauti tarptautinėje emalio bienalėje „Vilnius 2020“ renginio kuratorės M.Dominaitės buvo atrinkti 30 tarptautinių dalyvių darbų, atkeliavusių iš Latvijos, Lietuvos, Vokietijos, Jungtines Karalystės Ispanijos ir Gruzijos. Šie darbai buvo perduoti vertinti garbingai tarptautinei komisijai, kurią sudarė pirmininkė, dailėtyrininkė dr. Jurgita Ludavičienė, filosofė, dailės kritikė dr. Pillė Veljataga ir dailėtyrininkė dr. Perfilyeva Irina Yu (Rusija). Komisija tarpusavyje bendravo el. paštu ar telefonu, diskutuodami apie dalyvius bei jų kūrinius, spręsdami kam skirti apdovanojimus.
„Aštuntojoje bienalėje ši įnoringa, tačiau labai tapybiška, puošni, patraukli, paslaptinga medžiaga vėl iš naujo atskleidžia neišsemiamas savo galimybes. Kad ir kokia sudėtingas techniškai būtų emalis, tačiau regisi, jog būtent tas sudėtingumas ir yra patraukliausias autoriams. Tokios varžybos su pačiu savimi, bandymas įveikti save ir džiaugsmas, kai tai pavyksta“, – teigė komisijos pirmininkė dr. Jurgita Ludavičienė.
Vertinimo komisijos nutarimu už naujas idėjas emalio mene apdovanota ilgametė bienalės dalyvė Šarūnė Žygienė, už konceptualų emalio kūrinį – Neringa Poškutė-Jukumienė, o už tradicinį emalio technikos panaudojimą apdovanojimas nukeliavo į Mantvydo Lasinsko rankas. Vilniaus miesto mero padėkomis už gintaro ir emalės suderinimą apdovanota Dovilė Žydelienė, už idėjos aktualumą – Marytė Dominaitė, o už ryškiausią debiutą apdovanojimas atiteko Gruzijos menininkui Nikoloz Gamkhitashvili.
Emalio bienalės „Vilnius 2020“ paroda galerijoje „Meno niša“, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, nukeliama palankesniam laikui su atidarymo iškilmėmis. O belaukiant gyvo susitikimo su emalio meno geriausiais, spaustuvėje jau ruošiamas bienalės dalyvių katalogas.
Emalio bienalę organizuoja galerija „Meno niša“, dirbanti pagal Vilniaus dailiųjų amatų ir mugių programą.
Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba
Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė