Apie

 

VšĮ „Auksakalių gildija” vykdo Vilniaus dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programą

Programą remia:Vilniaus miesto savivaldybė

 

VšĮ „Auksakalių gildija”

Šv. Stepono g. 10, LT-01138 Vilnius
Tel.: +370 52 313811, +370 611 52767
El. paštas: info@auksakaliugildija.lt 

 

Vadovė:

Marytė Dominaitė, mob. tel.: +370 611 52767

 

Darbo laikas

I-V 12:00-18:00
(pagal išankstinį susitarimą)

 

Įstatai ir ataskaios

VšĮ Auksakalių gildijos  įstatai

 

 

Amato demonstravimas

Demonstravimas vyksta iš anksto susitarus.

 

Edukacinė programa

Auksakalių gildijoje laukiami įvairaus amžiaus žmonės, norintys pažinti unikalios auksakalystės srities – karštųjų emalių meno technologijas ir jų pasimokyti. Mokymo programa sudaryta pagal keturias amžiaus grupes. Kiekvienai amžiaus grupei individualiai parengtos mokymo programos ir praktinės užduotys padės lengviau išmokti Lietuvos auksakalystės amato istorijos, įvaldyti emalio meno technologijas. 

 

Istorija ir veiklos pristatymas

Auksakalystės ir auksavimo menas prasidėjo prieš Kristų, klestėjo baroko laikais. XV a. Vilnius buvo stambus Vidurio ir Rytų Europos auksakalystės centras. Vilniaus auksakalių dirbiniai savo forma ir meniniu lygiu nesiskyrė nuo didžiausių Europos auksakalystės centrų – Niurnbergo, Augsburgo, Hanzos miestų produkcijos. Auksakalių gildija Lietuvoje buvo įkurta prieš 512 metų. 1495 m. Didysis kunigaikštis Aleksandras privilegijos raštu patvirtino Vilniaus auksakalių cecho statutą, sudarytą Vakarų Europos pavyzdžiu. Vilniaus auksakalių gildijos istorija ir jos tęstinumas – svarbi bendrosios miesto kultūros dalis.

Šiuo metu Lietuvoje dirba grupė talentingų ir aktyviai kuriančių juvelyrų – auksakalių. Siekdamos išsaugoti auksakalystės tradicijas ir kūrybines jėgas bei integruotis į miesto kultūrinį gyvenimą, 2002 m. juvelyrė Marytė Gurevičienė ir galerininkė Diana Stomienė įkūrė Auksakalių gildijos galeriją „Meno niša”. 2005 m. galerija pradėjo rengti Tarptautinę emalio meno bienalę „Vilnius 2005″, tai reikšmingiausias šios srities renginys.

Auksakalių gildijos galerija „Meno niša” ir Lietuvos institutas parengė keliaujančią parodą „Juvelyrika lagamine”. Ją sudaro brandžiausi Lietuvos juvelyrų kūriniai, Pirmoji „Juvelyrikos lagamine” paroda buvo atidaryta 2004 m. Italijos Bario miesto prestižinėje galerijoje “Trizio Caiti”. 2006 m. paroda jau buvo eksponuota Sankt Peterburgo valstybiniame Smolnio muziejuje Vilniaus miesto dienų metu, Ispanijos Salou šiuolaikinio emalio meno muziejuje, Prancūzijoje, Morė (Morez); Galerijoje organizuojamos grupinės tradicinės metalo meno parodos „Vienas gramas aukso“, „Gražiai gyventi neuždrausi…“ „ Clloissone iš Gruzijos“ – gruzinų emalio meno paroda ir kt.

Taip pat vyksta personalinės garsių Lietuvos ir užsienio juvelyrų parodos. Galerija dirba ir yra surengsi personalines Solveigos ir Alfredo Krivičių, Marytės Dominaitės, Sigito Virpilaičio, Adolfo Šaulio, ŠarūnėsVaitkutės, Annos Faniginos (Latvija) ir kitų garsių juvelyrų parodas.

Šioje galerijoje galite ne tik pamatyti naujausius lietuvių profesionalių dailininkų darbus, įsigyti ar užsisakyti išskirtinį autorinį papuošalą, juvelyrinį, emalio kūrinį, bet ir gauti išsamią informaciją apie juos.