CLOISONNÉ EMALIS IŠ GRUZIJOS | 2013 12 10 – 12 17

 

Gruzijos emalis – ilgaamžių tradicijų ir meistrystės pavyzdys. Gruzijoje dar viduramžiais suklestėjo ir iki šių dienų išliko pati kruopščiausia ir sudėtingiausia emalio technika: pertvarinis (cloisonne) emalis. Šiuo metu Gruzijos Valstybiniame dailės muziejuje Tbilisyje saugoma senojo pertvarinio emalio meno kūrinių kolekcija dėl nepaprastai aukštos darbų kokybės ir jų kiekio laikoma viena vertingiausių pasaulyje.

Pertvarinis emalis Gruzijoje buvo nepaprastai ištobulintas; ši technika pergyveno ir pakilimų, ir ilgalaikių nuopuolių. Tačiau šiuo metu jis populiarus tiek menininkų, tiek amatininkų tarpe. Ši viduramžius menanti technika iš autorių reikalauja angeliškos kantrybės ir puikių amato žinių, didžiulės meistrystės ir spalvinės klausos. Pertvarinis emalis – technika, kuria sukurti kūriniai regisi balansuojantys tarp akvarelės, mažosios plastikos ir grafikos, nes kūrėjas privalo jausti formą ir koloritą, o drauge – valdyti liniją, skiriančią vienas spalvas nuo kitų. Tačiau skirtingai nuo trapios akvarelės ar grafikos, šie linijiniai, bet akvareliniu paviršiumi akį traukiantys darbai yra skirti ne tik akiai, bet ir kūnui.

Šiuolaikinis gruzinų emalis – toks pat spalvingas, prabangus, kaip ir istorinis. Atsiremdami į ilgaamžę tradiciją, ją gerbdami ir saugodami, gruzinų menininkai visgi sugeba kūriniams suteikti šiuolaikišką pavidalą. Bendradarbiaujant su galerija „Ornament“ iš Gruzijos pelnytai emalio meno centru Vilniuje galinti vadintis galerija „Meno niša“ pristato šiuolaikinio gruzinų emalio parodą „Cloissone emalis iš Gruzijos“. Ši gruziniško emalio kolekcija atspindi tradicijų ir modernumo dermę ir suteikia lietuvių žiūrovui progą pasinerti į ryškių Gruzijos spalvų ir formų verpetą.

Parodoje eksponuojama apie 100 emalio meno kūrinių, atliktų pertvarinio emalio technika. Dvylika galerijos „Ornament“ atrinktų autorių demonstruoja sudėtingus ir prabangius juvelyrikos ir mažosios plastikos kūrinius, priverčiančius žavėtis tiek atlikimo kruopštumu, tiek kolorito ir formos pojūčiu. Gruziniškas emalis, rafinuotas ir puošnus, išsiskleidžia prieš akis visa spalvų ir formų įvairove, atnešdamas į šlapią ir tamsų lietuvišką gruodį šilumą ir spindesį.

Parodos atidarymas – 2013 m. gruodžio 10 d. antradienį, 18 val. galerijoje MENO NIŠA

Paroda veiks tik iki gruodžio 17 d.Comments are closed.

Pasirodė elektroninis IX emalio meno bienalės Vilnius 2022 katalogas
EMALIO BIENALĖS „VILNIUS 2020“ 3D TURAS
Tarptautinė paroda GRAŽIAI GYVENTI NEUŽDRAUSI | 2012 12 10 – 2013 01 04
Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus „Klaipėdos galerija“ pristato VIII tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ parodą