2008/11/13 – 2008/12/05 | Tarptautinė konceptualios juvelyrikos paroda PABĖGIMAS

Solveiga ir Alfredas Krivičiai. Instaliacija VIDINĖ MONGOLIJA. 2008

Naujienos, plūstančios iš televizorių ekranų, radijo imtuvų, interneto svetainių, šiuo metu nėra nei raminančios, nei guodžiančios. Krizė, recesija, grėsmė… Lietuvoje padėtis taip pat nėra geriausia.

Žinios apie galimus karinius konfliktus, blogėjanti ekonomika, galiausiai nuolatinė lietuviškoji depresija, taip noriai eskaluojama žiniasklaidos, – kartais atrodo, kad geriausia išeitis būtų žiūrėti į gyvenimą „ten, kur mūsų nėra“. Nors ir esame išbandę visokias gynybines strategijas, pabėgimas kartais atrodo besąs vienintelė išeitis. Fizinis pabėgimas, kai vidinis pasitraukimas į save – jau nebeįmanomas.

O jei grėsmė taptų neišvengiama, ir vienintelė galimybė būtų – iš tiesų bėgti? Grėsmė, užklumpanti netikėtai, kaip visi tikrai baisūs ir svarbūs dalykai. Tokia grėsmė bematant skaudžiausiu būdu priverčia perkainoti vertybių sistemą, atsijoti tai, kas iš tiesų svarbu ir be ko negalime gyventi. Tai, ką pasiimtume su savimi bėgdami, kas telpa į lagaminą…

Visgi bėgti kol kas niekur nereikia, todėl reikėtų priminti, kad viskas prasidėjo 2002 m., kai Marytė Gurevičienė bei Diana Stomienė įkūrė auksakalių gildijos galeriją „Meno niša“. Galerija surado savo vietą Vilniaus kultūriniame žemėlapyje, organizuodama įsimintiną Vilniaus miesto renginį – Gedimino prospekto galeriją. Pradėjusi savo veiklą „auksinėmis“ parodomis „Auksas mene“, „Auksinis menas“, „Gražiai gyventi neuždrausi“, galerija derina juvelyrikos menui skirtas ekspozicijas su kitų meno sričių ekspozicijomis. Viena pagrindinių galerijos veiklos sričių – meninis emalis, todėl „Meno nišoje“ sėkmingai vyksta atgimusios tarptautinės emalio bienalės.

Kelionės idėja „Meno nišai“ rūpejo visuomet. Keliaujančios juvelyrikos kolekcija „Juvelyrika lagamine“ buvo suformuota 2004 m. Šis projektas, sukurtas bendradarbiaujant su Lietuvos institutu, pristatė žymiausius lietuvių juvelyrus daugelyje šalių. Lagaminas, kuriame koncentruotai atskleidžiamas lietuvių menininkų požiūris į metalą, jų „metalinę filosofija“ pabuvojo Gruzijoje, Portugalijoje, Italijoje, Švedijoje, Pranc?zijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Kaliningrado srityje.

Šįkart „Juvelyrika lagamine“ įgyja naują, daug dramatiškesnį pavidalą. Staiga užklupti menininkai demonstruoja tai, kas jiems patiems svarbiausia, brangiausia ar asmeniškiausia. Jauni, sėkmingai kuriantys ir jau spėję išgarsėti autoriai Šarūnė Vaitkutė, Dainius Narkus, Jurgita Erminaitė, Eglė Čėjauskaitė, Vita Pukštaitė, Laura Kavaliūnaitė ir kiti, seniai pripažinimo visuomenėje sulaukę Sigitas Virpilaitis, Birutė Stulgaitė – iš viso dvidešimt lietuvių menininkų – atstovauja „lietuviškąjį ekspozicijos flangą“.

Autoriai pristato konceptualią juvelyriką, kurioje svarbiausia – idėja, įgijusi kamerinį, portatyvinį pavidalą. Tokį, kurį būtų galima sutalpinti į lagaminą. Bėgti gali tekti visiems. Galima išvysti, kaip egzotiška, Lietuvoje nematyta konceptuali juvelyrika įvairiais būdais perteikia pabėgimo idėją: aukse įkūnijama būsena, kai už prieglobstį nakčiai tegali susimokėti kūnu, sidabre – prisiminimai, kuriuos pasiimtumei, pabėgimas į vidinę savo erdvę, į fantazijų pasaulį…

Ekspozicijoje – objektai ir medžiagos, kurie visada su tavimi, likimo pokyčiai, užklumpantys netikėtai, Fortūnos rato pasisukimai. Lagaminai paruošti, menininkai bėga, nešdamiesi darbus, su kuriais negali išsiskirti… Pabėgimo tema – tokia plati ir skaudi. Juk pabėgimas turi daugybę versijų – pabėgti galima į daugybę vietų: į save, iš savęs, į Lietuvą, iš Lietuvos, į Vidinę Mongoliją…

Kuratorė Jurgita Ludavičienė



Comments are closed.

EMALIO BIENALĖ „VILNIUS 2017”
Pasirodė emalio bienalės „Vilnius 2020“ katalogas
EMALIO BIENALĖ „VILNIUS 2015”
EMALIO BIENALĖ „VILNIUS 2013”
2010/10/09 – 2010/11/13 | Šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika Portugalijoje
2015-12-12 – 2015-12-20 | Emalio meno paroda „Cloissone emalis iš Gruzijos“
2012/04/12 – 2012/05/12 | Sigitas Virpilaitis juvelyrikos paroda MAMUTO KAULAS IR PERLAI