Spalio 9 dieną galerijoje „Ideias emergentes“ Portugalijoje, Porto mieste buvo atidaryta šiuolaikinės Lietuvos juvelyrikos paroda, kuri veiks iki lapkričio 13 dienos.
„Šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika“ yra galerijos „Meno niša“ jau šeštus metus organizuojamo projekto „Juvelyrika lagamine“ dalis – tai keliaujantis, tęstinis projektas, užsienyje sėkmingai pristatantis žinomų šiuolaikinių Lietuvos juvelyrų kūrybą. Šių metų birželį Sankt Peterburge „Meno niša“ pristačiusi lietuvių kūrinius tarptautinei emalio bienalei, šįkart Portugalijoje rodys konceptualią juvelyriką.
Pagrindinis šio projekto tikslas – plėsti tarptautinius kultūrinius mainus su užsienio šalimis, rengti bendrus projektus, keistis parodomis ir patirtimi. „Šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika“ – tai galerijos „Meno niša“ ir Portugalijos galerijos „Ideias Emergentes“ meno mugės ARTVILNIUS’09 metu užmegztų ryšių rezultatas.
2006 metais įkurta galerija „Ideias Emergentes“ yra šiuolaikinio meno erdvė plačiąja prasme – čia nuolat vyksta multidisciplininiai meno projektai (nuo vizualiojo meno iki literatūros ir performanso) – tai vieta, kurioje gali susipažinti su jaunu šių dienų menu (Emerging art).
Šiuolaikinės juvelyrikos parodoje pristatomi penki menininkai, puikiai reprezentuojantys tai, kas šiuo metu vyksta Lietuvos juvelyrikoje. Tai – Solveiga ir Alfredas Krivičiai, Eglė Čėjauskaitė – Gintalė, Jurgita Erminaitė, Sandra Malaškevičiūtė ir Austė Arlauskaitė.
Trys autorės pristato objektus, kur žmogaus kūnas dalyvauja kaip tiesioginis partneris. Kūnas, kuris reikalauja puošybos, priklauso Eglei Čėjauskaitei. Austė Arlauskaitė elgiasi visiškai priešingai: žmogaus kūnas jai – tarsi arena įvairiausioms deformacijoms kurti. Jurgitos Erminaitės pristomi aksesuarai, tai kūno priedai ir „palydovai“: rankinė iš keptuvės dugno, paauksuoti latakėliai sierai iš ausų surinkti, blizganti virvė – pakaruoklio kilpa, virstanti kaklo papuošalu.
Sandra Malaškevičiūtė taip pat dirba su savo vizitine kortele tapusiu organiniu stiklu, kuris jos rankose virsta tai gėlėmis, tai vaisiais, tai oparto fragmentais.
Solveiga ir Alfredas Krivičiai, kontraversiški menininkai, savo iššūkiais dažnai supurtantys lietuviškos juvelyrikos pasaulį. Jų pristatomas virtualus projektas „Total Jewellery“ tyrinėja juvelyrinio objekto kaip visuomeninės padėties išraiškos temą.
Šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika turi daug veidų: penki autoriai pristato penkis galimus jų variantus.
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS JUVELYRIKA PORTUGALIJOJE (katalogas anglų k.)