2009/11/29 – 2009/10/08 | Senovines tradicijas tęsiant – Cloisonne emalis iš Gruzijos

„Jeigu bronzinė skulptūra yra ilgalaikė, tai emalio tapyba yra amžina. Norėčiau kurti savo darbus iš emalio, kurio ryškios ir sodrios spalvos švęstų pergalę prieš jo didenybę Laiką.”
Leonardas Da Vinčis

ISTORIJA

Gruzija yra reikšmingas pačios kruopščiausios emalio technikos – pertvarinio emalio – centras. Ši emalio technika klestėjo Gruzijoje viduramžiais.

Nors daug pertvarinio emalio (cloisonné) darbų amžiams bėgant buvo sugadinti ar išsibarstė, šiuo metu Gruzijoje esanti pertvarinio emalio meno kūrinių kolekcija yra laikoma pačia vertingiausia pasaulyje dėl nepaprastos darbų kokybės ir jų kiekio.

Gruzijos valstybiniame dailės muziejuje Tbilisyje saugomi 200 pertvarinio emalio pavyzdžių yra geriausias aukščiau paminėto fakto įrodymas. Joks kitas pasaulio muziejus neturi tokios turtingos pertvarinio emalio darbų, tarp kurių yra tiek Gruzijos, tiek ir Bizantijos šedevrai, kolekcijos.

Pirmieji pertvarinio emalio darbai priskiriami VIII amžiui. Pertvarinio emalio menas pasiekė savo klestėjimo viršūnę XI – XII a. Būtent šiuo laikotarpiu buvo sukurtas garsusis Khakhuli triptikas. Jis pripažintas didžiausiu ir geriausiai atliktu pertvarinio emalio meno pavyzdžiu pasaulyje.

Deja, ilgai trukusi Gruzijos pertvarinio emalio raida baigėsi XV amžiuje (šiam amžiui priskiriamas paskutinis meno šedevras). Unikali pertvarinio emalio technika dingo ir, kaip mokslininkai iki šiol manė, visiškai išnyko.

Tiktai antroje XX amžiaus pusėje tapo įmanoma vėl atrasti dingusią Gruzijos pertvarinio emalio senovinės technikos paslaptį. Reikia paminėti, kad devintajame dešimtmetyje naują emalio meno atgimimo bangą Gruzijoje sukėlė menininkas Rimas Burneika. Gruzijos emalio meistrai yra dėkingi ir visada prisimena jo indėlį į šiuolaikinį Gruzijos emalio meną.

GALERIJA ORNAMENT

Specializuota galerija „Ornament” pristato kolekciją, atspindinčią geriausias praeities tradicijas, originalų jų raidos kelią ir formas, sudarančius neatsiejamą šiuolaikinio Gruzijos meno dalį. Emalio meno galerija pristato darbus, kurie ne tik yra senovės tradicijų tąsa, bet ir originalios naujovės. Tai unikalus pasaulis, kur viskas yra ypatinga ir nepaprasta.Comments are closed.

Pasirodė emalio bienalės „Vilnius 2020“ katalogas
EMALIO BIENALĖ „VILNIUS 2017”
EMALIO BIENALĖ „VILNIUS 2015”
EMALIO BIENALĖ „VILNIUS 2013”
2012/04/12 – 2012/05/12 | Sigitas Virpilaitis juvelyrikos paroda MAMUTO KAULAS IR PERLAI
Paroda EMALIO MENAS
2003/12/01 – 2003/12/19 | Solveiga ir Alfredas Krivičiai juvelyrikos paroda VOTAI
2021/03/16-03/31 | VIII tarptautinė emalio bienalė „Vilnius 2020“